![](https://www.ecoelastika.gr/wp-content/uploads/2016/01/section_back_with_Logo_.jpg)
![](https://www.ecoelastika.gr/wp-content/uploads/2021/04/logo.png)
![](https://www.ecoelastika.gr/wp-content/uploads/2021/04/ECOELASTIKA_Vraveio_OIKOPOLIS_2016.jpg)
Η ECOELASTIKA βραβεύτηκε για το ερευνητικό της έργο και την προσφορά της στο περιβάλλον με το Βραβείο Περιβαλλοντικής Ευαισθησίας ΟΙΚΟΠΟΛΙΣ. Η τελετή απονομής των Βραβείων διοργανώθηκε για δωδέκατη συνεχή χρονιά από το ECOCITY και διεξήχθη το Σάββατο 4 Ιουνίου 2016, στο συγκρότημα των Πηγών Καλλιθέας στη Ρόδο.
Συνολικά απονεμήθηκαν 27 βραβεία και ένας έπαινος, τα οποία συνοδεύθηκαν από το αγαλματίδιο που δημιούργησε ο Ροδίτης Γλύπτης και Κεραμίστας Κώστας Νεοφύτου.
Η ECOELASTIKA βραβεύτηκε για το ερευνητικό της έργο και την προσφορά της στο περιβάλλον καθώς απέδειξε ότι κατά την συναποτέφρωση μεταχειρισμένων ελαστικών σε τσιμεντοκλίβανους ένα ποσοστό της τάξης του 23% της ποσότητας των ελαστικών παραμένει στο τελικό παραγόμενο προϊόν. Με αυτήν την έννοια το ποσοστό αυτό προστίθεται στα ποσοστά της ανακύκλωσης των ελαστικών οχημάτων.
Η ECOELASTIKA μέσω της συμμετοχής της σε ερευνητικά προγράμματα για την τελική αξιοποίηση των ενδιάμεσων ή κύριων προϊόντων της μηχανικής επεξεργασίας των μεταχειρισμένων ελαστικών στοχεύει:
- Στην διεύρυνση των εναλλακτικών λύσεων για την απορρόφηση των προϊόντων ανακύκλωσης των ελαστικών
- Στην μείωση του προβλήματος της συσσώρευσης ολόκληρων ελαστικών στα ανακυκλωτήρια ελαστικών
- Στην βελτίωση της ποιότητας των προϊόντων της τελικής αξιοποίησης των ελαστικών
- Στην εν γένει αύξηση του ποσοστού ανακύκλωσης των ελαστικών εντός των ορίων που επιβάλλονται από την περιβαλλοντική νομοθεσία
![](https://www.ecoelastika.gr/wp-content/uploads/2021/04/diploma_oikopolis_2016.jpg)