ΛΑΣΤΙΧΑ.. ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ!
Εμπλουτισμένη με ελαστικό άσφαλτος: ένα μίγμα θερμής ασφάλτου και τρίμματος ελαστικού
![](https://www.ecoelastika.gr/wp-content/uploads/2021/04/rubber_asphalt_icon_001.png)
![](https://www.ecoelastika.gr/wp-content/uploads/2021/04/rubber_asphalt_icon_002.png)
![](https://www.ecoelastika.gr/wp-content/uploads/2021/04/rubber_asphalt_icon_003.png)
![](https://www.ecoelastika.gr/wp-content/uploads/2021/04/rubber_road.jpg)
![](https://www.ecoelastika.gr/wp-content/uploads/2021/04/rubber_road-2.jpg)
Είναι πολύ σημαντικό να φροντίζουμε το περιβάλλον και να γνωρίζουμε τις δυνατότητες που υπάρχουν στα θέματα ανακύκλωσης και ειδικά αυτής των μεταχειρισμένων ελαστικών.
Κάθε χρόνο εκατομμύρια άχρηστα ελαστικά αυτοκινήτων συσσωρεύονται ή απορρίπτονται ανεξέλεγκτα. Η επιβάρυνση στο περιβάλλον είναι τεράστια μιας και χρειάζονται μέχρι και 300 χρόνια για να αποσυντεθούν.
Και όμως…
Μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε πολλές εφαρμογές και μια πολύ χρήσιμη είναι η ανάμιξη του τρίματος, που παράγεται από τα μεταχειρισμένα ελαστικά, στην άσφαλτο.
Τα πλεονεκτήματα είναι πολύ σημαντικά:
- Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του οδοστρώματος
- Μεγαλύτερη αντοχή σε υψηλές θερμοκρασίες (μείωση αυλακώσεων)
- Μεγαλύτερη αντοχή σε χαμηλές θερμοκρασίες (μείωση ρηγματώσεων)
- Μείωση του θορύβου από την κίνηση των οχημάτων
- Μείωση του πιτσιλίσματος «spraying» από την κίνηση των οχημάτων σε βρεγμένο οδόστρωμα.
Λόγω του ότι η διάρκεια ζωής του οδοστρώματος επιμηκύνεται κατά πολύ, το μακροπρόθεσμο οικονομικό όφελος από την χρήση τροποποιημένης ασφάλτου είναι μεγάλο.